Svet-Stranek.cz
Složte si také
Origami Jerry

Jerryho Origami:Složte si také

Jerryho Origami

Vytvořil jsem tuto stránku,abych se mohl podělit o úžasnou tvůrčí zábavu. Sice si každý řekne, že je to jen japonská tradice a jen Japonci dokážou skládat takové šílenosti, já to tvrdil také, než jsem začal hledat nové skládanky a čím dál složitější.
Můj názor na origami je takový, že je to nejlepší lék na odreagování od okolního světa, člověk se uvolní a naučí se trpělivosti a logiky.
Ze začátku se člověk učí jednoduché skládanky, ale časem zkouší složitější a složitější a po čase zjistí, že plno věcí se opakuje a je to skoro to samé, jen se překlady jinak střídají.


Historie:
(,, Líbil se mi text z Wikipedie.cz tak jsem ho sem přidal. Nejsem dobrý spisovatel, ale v tomto textu je pravdivá historie o Origami. A moc se mi ten text líbí")

Origami je japonské umění skládání rozličných motivů z papíru.
Předpokládá se, že vzniklo přibližně v 9. století, když zprvu mělo své místo při náboženských obřadech a výzdobě šintoistických svatyní.
Jako široce rozšířená zábava se začíná objevovat až v 17. století a jeho obliba výrazně stoupá následující dvě století, až do devatenáctého století, kdy byla tato forma zábavy obecně rozšířena a stala se uznávaným uměním. Principem origami je přeměnit list papíru, případně něčeho podobného ve smysluplný objekt s pomocí překládání. Použití lepidla je běžné především v moderním origami a slouží k celkovému zpevnění a konzervování modelu. Stříhání či prostřihování čtvercového základu není pro origami cizí, vždyť už úplně první kniha o origami z roku 1797 Senbazuru orikata je založená výhradně na stříhání a nastřihování.[zdroj?]
Počet prvotních technik origami je relativně malý, ale díky kombinacím těmto základních postupů je možnost papír poskládat do rozličných tvarů. Nejznámější origami skládačkou je zřejmě papírový jeřáb.
Popularita origami v Japonsku je obrovská. Skládat z papíru se učí děti už v mateřské školce. Maskoty zimních olympijských her v Naganu vytvořil jeden z největších mistrů tohoto umění Joseph Wu. Ovšem největším dokladem toho, co pro Japonce origami znamená, je pomník dětským obětem atomové bomby v Hirošimě - Děvčátko skládající jeřába. Byl vytvořen podle dívenky Sadako, trpící v důsedku ozáření leukémií, která se podle staré japonské legendy snažila poskládat tisíc papírových jeřábů, aby se uzdravila; nemoc však byla rychlejší. Mimo ni je pravděpodobně největší osobností origami dvacátého století Akira Jošizawa.
Je obecně rozšířeným omylem, že skládání z papíru se vyvinulo v Japonsku a odtud se postupem času rozšířilo do zbytku světa. Skládání papíru v Evropě se vyvinulo zcela nezávisle, a to nejpozději ve 13. století. A tak ještě dnes je těžké ve Španělsku potkat někoho, kdo by znal origami. Zde se pro skládání papírových skládanek vžilo označení papiroflexia.


Origami pověsti:

- Říká se že každí člověk co složí 1000 Jestřábů z papíru vyskládá je vedle sebe tak aby na všechny viděl může vyslovit přání a to se mi do dne splní.

Kontakt: ondrej.meston@gmail.com